  • 10AS057K3F40I2LG
10AS057K3F40I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K3F40I2LG
HK JDW NO:
386-10AS057K3F40I2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K3F40I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).It has been assigned a package 1517-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements is important.Housed in the state-of-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of 696 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.A SoC chip with 696 outputs is available.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.Inputs are available on the SoC chip in the number of 696.The logic system on chips contain 570000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS057K3F40I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Mobile market
  • Medical
  • Networked Media Encode/Decode
  • Industrial automation devices
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • POS Terminals
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • System-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K3F40I2LG
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    570000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm