  • 10AS066K2F40I2LG
10AS066K2F40I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K2F40I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS066K2F40I2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K2F40I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.There is a 1517-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the Arria 10 SX series.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements together.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.Total I/Os on this SoC part are 696.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.You can have 696 user outputs for this SoC chip.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.This SoC chip is equipped with 696 inputs for the user to choose from.Logic system on chips consist of 660000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS066K2F40I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Temperature Sensors
  • Industrial robot
  • Networked sensors
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • AC-input BLDC motor drive
  • Published Paper
  • DC-input BLDC motor drive
  • Wireless sensor networks
  • Body control module
  • Measurement testers
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K2F40I2LG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm