  • 10AS066N4F40I3SGES
10AS066N4F40I3SGES
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N4F40I3SGES
HK JDW NO:
386-10AS066N4F40I3SGES
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 1517-BBGA, FCBGA to this system on a chip.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes 588 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.At least 0.87V can be supplied as a power source.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.
There are a lot of Intel
10AS066N4F40I3SGES System On Chip (SoC) applications.
  • Print Special Issue Flyer
  • Sports
  • High-end PLC
  • Test and Measurement
  • Industrial automation devices
  • Wireless networking
  • String inverter
  • Digital Media
  • POS Terminals
  • Central alarm system
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N4F40I3SGES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm