  • 11VR1H25F2C103B1
11VR1H25F2C103B1
advertisement
Manufacturer No:
11VR1H25F2C103B1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-11VR1H25F2C103B1
Package:
Datasheet:
Description:
POT 100K OHM .05W W DET CARB LIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
11VR1H25F2C103B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Series
    11VR
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.618 x 0.433 Face x 0.618 H 15.70mmx11.00mmx15.70mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm