  • 12062A270JAT2A
12062A270JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12062A270JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12062A270JAT2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12062A270JAT2A
Purchasing and Inquiry
12062A270JAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
12062A270JAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
12062A270JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 12062A270JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
12062A270JAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm