  • 1206YD226KAT2A
1206YD226KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1206YD226KAT2A
HK JDW NO:
66-1206YD226KAT2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206YD226KAT2A
Purchasing and Inquiry
1206YD226KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
1206YD226KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
1206YD226KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 1206YD226KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
1206YD226KAT2A
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    70μm
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm