  • 1210L005/90WR
1210L005/90WR
advertisement
Manufacturer No:
1210L005/90WR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1210L005/90WR
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
Description:
1210L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210L005/90WR
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric), Concave
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PolySwitch? 1210L
  • Size / Dimension
    0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    cURus
  • Lead Spacing
  • Current - Max
    10 A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50 mA
  • Voltage - Max
    90V
  • Time to Trip
    200 ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    3.6 Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    50 Ohms
  • Current - Trip (It)
    150 mA
  • Thickness (Max)
    0.049" (1.25mm)