  • 150E3CL15.5
150E3CL15.5
advertisement
Manufacturer No:
150E3CL15.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-150E3CL15.5
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
150E3CL15.5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
150E3CL15.5
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    21.130Lx3.000W x 11.560 H 536.70mmx76.20mmx293.62mm
  • Feature
    Indicating
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    150A
  • Voltage - Rated AC
    5.5kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    E
  • Height
    293.624mm