  • 160BXC68MEFC12.5X20
160BXC68MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
160BXC68MEFC12.5X20
HK JDW NO:
683-160BXC68MEFC12.5X20
Description:
BXC 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 472mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
160BXC68MEFC12.5X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    472mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    472mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm