  • 160VXR560MEFCSN30X25
160VXR560MEFCSN30X25
advertisement
Manufacturer No:
160VXR560MEFCSN30X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160VXR560MEFCSN30X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXR 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
160VXR560MEFCSN30X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXR
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.898mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm