  • 16PX6800MEFCGC16X25
16PX6800MEFCGC16X25
advertisement
Manufacturer No:
16PX6800MEFCGC16X25
HK JDW NO:
683-16PX6800MEFCGC16X25
Description:
PX 6800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.9A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16PX6800MEFCGC16X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.185A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm