  • 16YXJ100M5X11
16YXJ100M5X11
advertisement
Manufacturer No:
16YXJ100M5X11
HK JDW NO:
683-16YXJ100M5X11
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16YXJ100M5X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    YXJ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    250mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm