  • 200CNQ035
200CNQ035
advertisement
Manufacturer No:
200CNQ035
HK JDW NO:
884-200CNQ035
Package:
TO-244AB
Datasheet:
200CNQ035
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200CNQ035
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 200CNQ035.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    200CNQ*
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    100A