  • 200LSQ3300M51X83
200LSQ3300M51X83
advertisement
Manufacturer No:
200LSQ3300M51X83
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200LSQ3300M51X83
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSQ 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
200LSQ3300M51X83
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    LSQ
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    3300μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.858 21.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    13.2mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.428A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.386 86.00mm