  • 250TXW39MEFC8X30
250TXW39MEFC8X30
advertisement
Manufacturer No:
250TXW39MEFC8X30
HK JDW NO:
683-250TXW39MEFC8X30
Description:
TXW 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250TXW39MEFC8X30
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    39μF
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    518mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm