  • 250VXH470MEFC25X30
250VXH470MEFC25X30
advertisement
Manufacturer No:
250VXH470MEFC25X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250VXH470MEFC25X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250VXH470MEFC25X30
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.625A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VXH
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%