  • 250VXR820MEFC35X35
250VXR820MEFC35X35
advertisement
Manufacturer No:
250VXR820MEFC35X35
HK JDW NO:
683-250VXR820MEFC35X35
Description:
VXR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250VXR820MEFC35X35
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    VXR
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm