  • 284TBBK104A26A1
284TBBK104A26A1
advertisement
Manufacturer No:
284TBBK104A26A1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-284TBBK104A26A1
Package:
Datasheet:
284TBBK104A26A1
Description:
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
284TBBK104A26A1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    284
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    250°
  • Size - Body
    Round - 0.630Dia x 0.248 H 16.00mmx6.30mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm