  • 287T328S501A11
287T328S501A11
advertisement
Manufacturer No:
287T328S501A11
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-287T328S501A11
Package:
Datasheet:
Description:
POT 500 OHM 2W CERAMIC LIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
287T328S501A11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    287
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    500Ohm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.375 (9.53mm)
  • Rotation
    312°
  • Size - Body
    Round - 1.051Dia x 0.494 H 26.70mmx12.55mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm