  • 296XD504B1N
296XD504B1N
advertisement
Manufacturer No:
296XD504B1N
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-296XD504B1N
Package:
Datasheet:
296XD504B1N
Description:
POT 500K OHM 0.15W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
296XD504B1N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    296
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Knurled
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.646 x 0.492 Face x 0.646 H 16.40mmx12.50mmx16.40mm
  • Actuator Length
    0.539 13.70mm