  • 3299W-1-203LF
3299W-1-203LF
advertisement
Manufacturer No:
3299W-1-203LF
HK JDW NO:
103-3299W-1-203LF
Package:
Datasheet:
3299W-1-203LF
Description:
BOURNS 3299W-1-203LFTRIMMER, 25 TURN 20K
Step5Bar-code shipping tag
3299W-1-203LF
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.1mm
  • Base Part Number
    3299W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.22mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    10.033mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Weight
    992.233309mg
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3299 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.240 Face x 0.395 H 9.53mmx6.10mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%