  • 35PK1000MEFCT810X20
35PK1000MEFCT810X20
advertisement
Manufacturer No:
35PK1000MEFCT810X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35PK1000MEFCT810X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PK 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.18A 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2121
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35PK1000MEFCT810X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    PK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    1.18A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.18A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.416A @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    1.18A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm