  • 35YK100MEFC6.3X11
35YK100MEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
35YK100MEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35YK100MEFC6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35YK100MEFC6.3X11
Description:
YK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YK100MEFC6.3X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    215mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    258mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm