  • 3610S-1-503
3610S-1-503
advertisement
Manufacturer No:
3610S-1-503
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-3610S-1-503
Step5Bar-code shipping tag
3610S-1-503
    Select All
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Round
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Number of Turns
    10
  • Rotation Angle
    3600 deg
  • Actuator Diameter
    22.225 mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    18.796mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Panel
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%