  • 381LX152M160K042
381LX152M160K042
advertisement
Manufacturer No:
381LX152M160K042
HK JDW NO:
192-381LX152M160K042
Datasheet:
381LX152M160K042
Description:
381LX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX152M160K042
    Select All
  • Mount
  • Weight
    43.999991g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    144mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm