  • 381LX563M016A452
381LX563M016A452
advertisement
Manufacturer No:
381LX563M016A452
HK JDW NO:
192-381LX563M016A452
Datasheet:
381LX563M016A452
Description:
381LX 56000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6900mA 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX563M016A452
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    56000μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    6900mA
    3000 hours
  • ESR
    18 mΩ
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm