  • 400BXA6R8MEFC10X16
400BXA6R8MEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
400BXA6R8MEFC10X16
HK JDW NO:
683-400BXA6R8MEFC10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXA 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 675
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
400BXA6R8MEFC10X16
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    25μA
  • Ripple Current
    220mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    220mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    220mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2002
  • Series
    BXA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm