  • 400LSG3900MDC464X114
400LSG3900MDC464X114
advertisement
Manufacturer No:
400LSG3900MDC464X114
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400LSG3900MDC464X114
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSG 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.520Dia 64.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
400LSG3900MDC464X114
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    LSG
  • Size / Dimension
    2.520Dia 64.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    3900μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    4.606 117.00mm