  • 400SXC150MEFCSN22X45
400SXC150MEFCSN22X45
advertisement
Manufacturer No:
400SXC150MEFCSN22X45
HK JDW NO:
683-400SXC150MEFCSN22X45
Description:
SXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400SXC150MEFCSN22X45
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.73485mA
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    977.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm