  • 420MXK560MEFC35X35
420MXK560MEFC35X35
advertisement
Manufacturer No:
420MXK560MEFC35X35
HK JDW NO:
683-420MXK560MEFC35X35
Description:
MXK 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420MXK560MEFC35X35
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXK
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.97A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.758A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm