  • 450D254F7
450D254F7
advertisement
Manufacturer No:
450D254F7
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-450D254F7
Package:
Datasheet:
450D254F7
Description:
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
450D254F7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 450D254F7.
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    Stock Pot™ 450
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    250kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.938Dia x 0.453 H 23.83mmx11.51mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm