  • 450MXK470MEFC30X40
450MXK470MEFC30X40
advertisement
Manufacturer No:
450MXK470MEFC30X40
HK JDW NO:
683-450MXK470MEFC30X40
Description:
MXK 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
450MXK470MEFC30X40
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    MXK
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.828A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm