  • 450TD253BM6
450TD253BM6
advertisement
Manufacturer No:
450TD253BM6
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-450TD253BM6
Package:
Datasheet:
450TD253BM6
Description:
POT 25K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
450TD253BM6
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    25kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Circular
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.333W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    750V
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.938Dia x 0.453 H 23.83mmx11.51mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm