  • 4AEOBW5120A3FJ
4AEOBW5120A3FJ
advertisement
Manufacturer No:
4AEOBW5120A3FJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-4AEOBW5120A3FJ
Package:
Datasheet:
Description:
12μF Film Capacitor 5% PC Pin Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
4AEOBW5120A3FJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    20mm
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    900V
  • Height
    40mm
  • Length
    41.5mm