  • 5.0SMDJ15CA-QH
5.0SMDJ15CA-QH
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ15CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-5.0SMDJ15CA-QH
Datasheet:
5.0SMDJ15CA-QH
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ15CA-QH
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    5.0SMDJ
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    205A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Breakdown Voltage
    17.6V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Reverse Current-Max
    2μA
  • Clamping Voltage-Max
    24.4V