  • 500MXG220MEFCSN30X45
500MXG220MEFCSN30X45
advertisement
Manufacturer No:
500MXG220MEFCSN30X45
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-500MXG220MEFCSN30X45
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
500MXG220MEFCSN30X45
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.99499mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.51A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.114A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm