  • 50USC10000MEFC25X50
50USC10000MEFC25X50
advertisement
Manufacturer No:
50USC10000MEFC25X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50USC10000MEFC25X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
50USC10000MEFC25X50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.773A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    USC
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10000μF