  • 561R10TCCQ15
561R10TCCQ15
advertisement
Manufacturer No:
561R10TCCQ15
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-561R10TCCQ15
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
561R10TCCQ15
Purchasing and Inquiry
561R10TCCQ15 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.252Dia 6.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 6.4mm.
561R10TCCQ15 Features
a size/dimension of 0.252Dia 6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
561R10TCCQ15 Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite 561R10TCCQ15 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
561R10TCCQ15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Cera-Mite 561R
  • Size / Dimension
    0.252Dia 6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Lead Length
    29mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    1kV
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    6.4mm
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.377 9.58mm
  • Thickness
    4mm