  • 63LSQ22000MEFC51X83
63LSQ22000MEFC51X83
advertisement
Manufacturer No:
63LSQ22000MEFC51X83
HK JDW NO:
683-63LSQ22000MEFC51X83
Description:
LSQ 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.1A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 21.7932mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
63LSQ22000MEFC51X83
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Series
    LSQ
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    21.7932mm
  • Lead Spacing
    0.858 21.80mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.81A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height
    83mm
  • Height Seated (Max)
    3.386 86.00mm