  • 72401L35P
72401L35P
advertisement
Manufacturer No:
72401L35P
HK JDW NO:
668-72401L35P
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
72401L35P
Description:
72401 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 420ns
Purchasing and Inquiry
72401L35P Overview
You can find FIFO memory chip in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.The package comes in a case of Tray .In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 256 64 x 4 , which can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Through Hole .For operation, it requires a supply voltage of 4.5V~5.5V .A component in the 7200 series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.Memory IC belongs to the 72401 family.
72401L35P Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72401
72401L35P Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72401L35P FIFOs Memory applications.
  • Optical memories
  • Digital buffering
  • Product traceability
  • Smart Meter
  • Network switching/routing
  • Multimedia
  • Wireless
  • Disk Controllers
  • Buses
  • Alarm System
Step5Bar-code shipping tag
72401L35P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72401L35P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72401
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    20ns
  • Data Rate
    35MHz