  • 72V215L20TF8
72V215L20TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V215L20TF8
HK JDW NO:
668-72V215L20TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V215L20TF8
Description:
72V215 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 1812ns
Purchasing and Inquiry
72V215L20TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 64-LQFP .In this case, it is packaged in case number Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 9K 512 x 18 that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The memory logic belongs to the series 72V .It has a maximum operating supply current of 30mA .Memory IC belongs to the family of 72V215 .
72V215L20TF8 Features
9K 512 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V215
72V215L20TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V215L20TF8 FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Character generators
  • Consumer
  • Data-acquisition systems
  • Data communications
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Video Processing
  • Controlled baseline
  • Look-up Tables
Step5Bar-code shipping tag
72V215L20TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V215
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    9K 512 x 18
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz