  • 72V273L7-5BC
72V273L7-5BC
advertisement
Manufacturer No:
72V273L7-5BC
HK JDW NO:
668-72V273L7-5BC
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V273L7-5BC
Description:
72V273 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 18 32K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V273L7-5BC Overview
100-LBGA is the package in which FIFO memory chip is contained.You'll find it packaged in the shape of a Tray .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 288K 16K x 18 32K x 9 .It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.A component in the 72V series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.This object belongs to the family 72V273 .
72V273L7-5BC Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V273
72V273L7-5BC Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V273L7-5BC FIFOs Memory applications.
  • Tape controllers
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Switches
  • Consumer Systems
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Game Consoles
  • Battery Charger
  • IP Radio
  • Cameras
Step5Bar-code shipping tag
72V273L7-5BC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V273
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    288K 16K x 18 32K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz