  • 74AHCT594S16-13
74AHCT594S16-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHCT594S16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHCT594S16-13
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74AHCT594S16-13
Purchasing and Inquiry
74AHCT594S16-13 Overview
Embedded in a package of type 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the device is available for use. The number of the chip's terminations sums up to 16. There is a Tape & Reel (TR) case containing it. The part operates at 5V voltage. 16 pins are provided on the device. Surface Mount is recommended for mounting. Electronic components belong to the AHCT/VHCT/VT group. As you can see, this component is mounted in the way of Surface Mount. A temperature range of -40°C~125°C is used for operation. The voltage supplied to it is within the range of 4.5V~5.5V. This electrical component belongs to the 74AHCT series. There should be no voltage less than 4.5V at the minimum supply voltage (Vsup). A device with 1 input lines is available. A voltage of 5V can be delivered by it. The maximum supply voltage (Vsup) for this part should not be more than 5.5V. It runs on a quiescent current of 4μA.
74AHCT594S16-13 Features
With 16 pins
Mounted in Surface Mount type.
It supplies 5V power
Quiescent Current at 4μA
74AHCT594S16-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74AHCT594S16-13 Shift Registers applications.
  • temporary data storage
  • Dual-rank shift, hold, and bus applications
  • Serial-to-parallel data conversion
  • ROM Chips
  • 8-bit data storage
  • store data in digital form
  • Pseudo Random Pattern Generator
  • Counter
  • Parallel data
Step5Bar-code shipping tag
74AHCT594S16-13
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Serial to Parallel, Serial
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Propagation Delay
    4.1 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Shift Register
  • Direction
    Unidirectional
  • Logic Type
    Shift Register
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Number of Input Lines
    1
  • fmax-Min
    70 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    70000000Hz
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm