  • 74HCT164T14-13
74HCT164T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT164T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HCT164T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HCT164T14-13
Purchasing and Inquiry
74HCT164T14-13 Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is the package in which the device is embedded. This item is packed in case Tape & Reel (TR). 1 elements are present in this part. It has 14 pins. Surface Mount is recommended for mounting. Mounting of this component is indicated by Surface Mount. Operating temperatures are within the range of -40°C~125°C. Votage is supplied within 4.5V~5.5V. This electrical component belongs to the 74HCT series. It is recommended that it be used at temperatures below 125°C. This device should not be operated below -40°C.
74HCT164T14-13 Features
With 14 pins
Mounted in Surface Mount type.
74HCT164T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HCT164T14-13 Shift Registers applications.
  • Serial-to-parallel data conversion
  • Remote control holding register
  • Output expansion
  • Cache memory in CPU
  • Pattern Recognizers
  • Dual-rank shift, hold, and bus applications
  • Flash Memory
  • data transfer
  • temporary data storage
  • Sequence generator
Step5Bar-code shipping tag
74HCT164T14-13
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V