  • 79RC32H434-266BCGI
79RC32H434-266BCGI
advertisement
Manufacturer No:
79RC32H434-266BCGI
HK JDW NO:
378-79RC32H434-266BCGI
Package:
Description:
32-bit Microprocessor 256-Pin 266MHz 1.2V
Purchasing and Inquiry
79RC32H434-266BCGI Overview
It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. To date, there have been 256 terminations. Using a 1.2V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. 32-Bit is its architecture. There is 266MHz frequency set for the CPU. 256 pin functions are described in the datasheets. The size of data Bus of the CPU is based on 32b-bit system. Temperatures above 85°C are not suitable for operating the microprocessor. Injection of 256 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. A 1-core CPU is used here. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 266MHz.
79RC32H434-266BCGI Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
79RC32H434-266BCGI Applications
  • Microwave ovens
  • Coffee machines
  • Network communication, mobile communication field
  • Torpedo guidance
  • Vacuum cleaners
  • Oil and gas
  • Digital set-top boxes
  • PDAs, game consoles
  • Industrial control field
Step5Bar-code shipping tag
79RC32H434-266BCGI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    266MHz
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    266MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm