  • A2F500M3G-1FG484
A2F500M3G-1FG484
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1FG484
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1FG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
A2F500M3G-1FG484
Description:
0°C~85°C TJ 484 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 41, FPGA - 128 I/O
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
There are ARM? Cortex?-M3 core processors in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-BGA package as per the manufacturer's specifications.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.It is a member of the SmartFusion? series.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.A key point to note is that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part is comprised of MCU - 41, FPGA - 128 inputs and outputs.There is a flash of 512KB on it.Searching A2F500M3G will yield system on chips with similar specs and purposes.At 100MHz, the wireless SoC works.It uses ARM as its core architecture.In this computer SoC, there are 484 pins.0°C is just enough for the SoC computing to start up.In this SoC system on chip, 85°C represents its maximum operating temperature.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
512KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1FG484 System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Smartphone accessories
  • Industrial AC-DC
  • Industrial robot
  • Temperature
  • Networked sensors
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Microprocessors
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Print Special Issue Flyer
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1FG484
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    SmartFusion®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Number of I/O
    MCU - 41, FPGA - 128
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
    500000
  • Max Frequency
    120MHz