  • A2F500M3G-1FGG256I
A2F500M3G-1FGG256I
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1FGG256I
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1FGG256I
Package:
256-LBGA
Description:
256 Terminations-40°C~100°C TJ 256 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 25, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
ARM? Cortex?-M3 core processor(s) are used in the construction of this SoC.This system on a chip is packaged as 256-LBGA by the manufacturer.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series number of this system on chip SoC.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 25, FPGA - 66 I/Os.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.5V.An excessive voltage of 1.575V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 1.425V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 256 terminations, which is great for system on a chip.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.There is the option to have 66 outputs on this SoC chip.There is 1.51.82.53.3V power supply requirement for this system on chip SoC.The flash is set to 512KB.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for A2F500M3G.wireless SoCs operate at 100MHz.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.This is the version with 256 pins.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
512KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1FGG256I System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • USB hard disk enclosure
  • Industrial AC-DC
  • High-end PLC
  • Microcontroller
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Digital Media
  • Servo drive control module
  • Mouse
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1FGG256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • RAM Size
    64KB
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
    500000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    24
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops
  • Flash Size
    512KB
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Number of Outputs
    66
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Power Supplies
    1.51.82.53.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V