  • A72MF0150AA00J
A72MF0150AA00J
advertisement
Manufacturer No:
A72MF0150AA00J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A72MF0150AA00J
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
150pF Film Capacitor 5% Axial 400V-DC 160V-AC Through Hole
Quantity:
In Stock : 4450
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
A72MF0150AA00J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Length
    11mm