  • AC0402KRX7R9BB472
AC0402KRX7R9BB472
advertisement
Manufacturer No:
AC0402KRX7R9BB472
HK JDW NO:
898-AC0402KRX7R9BB472
Datasheet:
AC0402KRX7R9BB472
Purchasing and Inquiry
AC0402KRX7R9BB472 Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
AC0402KRX7R9BB472 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
AC0402KRX7R9BB472 Applications
There are a lot of Yageo AC0402KRX7R9BB472 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
AC0402KRX7R9BB472
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm