  • AC0603KRX7R8BB223
AC0603KRX7R8BB223
advertisement
Manufacturer No:
AC0603KRX7R8BB223
HK JDW NO:
898-AC0603KRX7R8BB223
Datasheet:
AC0603KRX7R8BB223
Purchasing and Inquiry
AC0603KRX7R8BB223 Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
AC0603KRX7R8BB223 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
AC0603KRX7R8BB223 Applications
There are a lot of Yageo AC0603KRX7R8BB223 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
AC0603KRX7R8BB223
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm